Dünden Bugüne Kemer Ve Kemer Tokası

tarzbuya kemer

Kemer günümüzden çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olan bir aksesuardır. İlk defa eski yunan ve eski roma imparatorluğunda rastlanan kemerler ve  kemer tokaları günümüze kadar çok fazla değişiklik göstermemiştir.Ortaçağ’da kemer tokaları önemli bir aksesuar haline gelmiştir.1781 yılında Daniel Winwood, İngiltere’nin Birmingham kentinde ilk defa toka üreten bir makine yaparak, o güne kadar bir zanaat olan bu işi sanayileştirmiştir.

Eski romadan beri çoğunlukla erkek giyiminde kullanılan kemerler ortaçağdan itibaren kadın giyiminde de önemli bir yer etmeye başlamıştır. Kadınlar şıklığa önem gösterdikleri için kemer adeta vücutta elbiseyi tutma görevinin yanında harika bir görünüm yakalamak ve şıklığa kavuşmak için büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan bir moda haline gelmiştir.

Günümüzde gelişen teknoloji ve üretici firmaların çoğalmasıyla birlikte çeşitli renklerde çeşitli desenlerde kemer ve kemer tokası üretimi yapılmaktadır. Genelde kayış kısmı deri,bez,mikrofiber ve vinleks(suni deri) kullanılarak üretim yapılırken kemer tokaları ise demir veya alaşım kullanılarak üretilmektedir. Şuan dünyada üretimi yapılan kemerlerin %60'ından fazlası Çin Halk Cumhuriyetinde üretilmektedir. 

Kemer ve aksesuar seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız blogumuzu takip etmeye devam ediniz!
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?